Je výhodné nakupovat výrobek podle nejlepší energetické třídy?

Představujeme Vám článek na téma, jak posuzovat energetický štítek při nákupu nového výrobku. Energetické štítky se vydávají v rámci Evropské unie všem dodavatelům elektro zařízení. Tyto štítky si výrobci neudělují sami, ale k jednotlivým modelům je dodává nezávislá společnost zvolená společenstvím výrobců.

Co se vlastně na energetickém štítku určuje?

Na energetickém štítku je průměrná roční spotřeba elektrické energie konkrétního výrobku (kWh/annum). Tato spotřeba se měří u všech zařízení za stejných např. klimatických podmínek nebo stejný počet pracích či mycích cyklů apod. Díky této hodnotě spotřeby se výrobek řadí do vyznačené energetické třídy.
Pouze samotná spotřeba se ale neposuzuje v rámci zařazení do nejlepší energetické třídy. Vliv má např. u chladniček a mrazniček jejich objem, u praček velikost objemu bubnu, u myček max. naplnění myčky, u vysavyčů sací výkon atp.

Co to tedy znamená při výběru nového spotřebiče?

Samozřejmě doporučujeme nakupovat výrobky s co nejnižší spotřebou energie. Nicméně je potřeba se podívat na nákupní cenu výrobků, což je dost důležité. Např. u některých modelů chladniček či mrazniček jsou stejné modely co do objemu, výbavy chladničky a povrchového provedení (barva, nerezové povrchy, inoxlook apod.), ale rozdíl je právě v energetické třídě a prodejní ceně.

Příklad: Energetická třída vs. spotřeba elektrické energie

Pro názornou ukázku uvedeme příklad. Model v energetické třídě A+++ má průměrnou roční spotřebu 169kWh, ale stejný model ve třídě A++ má uvedenou spotřebu 254kWh (viz.obr.2).

Rozdíl v roční spotřebě je 85kWh. Při sazbě 5Kč/kWh je to celkem 425,-Kč za rok. Za deset let ušetříte u modelu v energ. třídě A+++ částku 4.250,- Kč. Rozdíl v prodejních cenách je ale 4.000,-Kč.

Vyplatí se nákup spotřebiče s nejnižší energetickou třídou?

Opravdu se vyplatí tyto peníze utratit za model s nejnižší energetickou třídou? Nebo raději za rozdíl 4.000,-Kč, který vznikl při nákupu chladničky v energ. třídě A++, si např. vyměníte všechny žárovky za úsporné led osvětlení? Kupujete tyto výrobky, abyste ušetřili na úspoře elektřiny, proto tedy doporučuji vždy dopředu spočítat tuto investici, jestli se Vám náklady na pořízení konkrétního modelu v nejnižší energ. třídě opravdu vyplatí. Samozřejmě Vám rádi pomůžeme s výběrem u nás na prodejně ve Zlíně.

Přístí článek ze série Elektro Lošák radí bude zaměřen na téma čištění a údržba praček.